Martfű
MARTFŰ
Jász-Nagykun-Szolnok megye
Az Alföld középső, a régió keleti és a megye délkeleti részén található. A megye székhelyétől, Szolnoktól kb. 18 km-re, Budapesttől kb. 120 km-re fekszik. Szomszédos települések: Tiszaföldvár (dél felé, kb. 6 km), Mezőhék (kelet felé, kb. 10 km), Kengyel (északkelet felé, kb. 10 km), Rákócziújfalu (északnyugat felé, kb. 10 km), illetve a Tisza jobb partján Vezseny.
Természetföldrajzilag az Alföld Közép-Tiszavidék középtájának Szolnok-Túri-sík nevű kistáján fekszik, a Tisza folyó egyik nagy kanyarulatánál, annak bal partján.
A város területén szarmata-kori, avarkori és honfoglalás kori leleteket is találtak.
Első írásos említése 1467-ből származik, Marthfew alakban. A csanádi káptalan birtoka volt.
A török hódoltság idején a szolnoki vár tartozékaként említik - azaz a budai vilajet szolnoki szandzsákjának szolnoki náhijébe tartozott. A település ekkor még Csongrád vármegyéhez tartozott. A XVII. század közepén teljesen elnéptelenedett.
A XVIII. század elején a falut Csongrádtól Szolnok vármegyéhez csatolták. A század elején a Rákóczi család, majd azok birtokvesztése után a Podmaniczky család birtoka lett.
Az 1940-es évek elején a csehországi Bata gyár létesített itt cipőgyárat, amely a második világháború alatt hadiüzemmé alakult. A szovjet csapatok 1944. október 8-án szabadították fel a német megszállás alól a települést.
1950-ben a településrész elszakadt Tiszaföldvártól és önálló községgé alakult. A gyors ipari fejlődés következtében 1970-ben nagyközségi, majd 1989-ben városi rangot kapott a település.
(Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Martfű)
SZOBROK, EMLÉKMŰVEK, EMLÉKTÁBLÁK
1848-as emlékmű. Gyurcsek Ferenc szobrász alkotása
Anya gyermekével szobor. Somogyi Árpád szobrász alkotása
Dr. Bakonyi Péter mellszobo - Gyurcsek Ferenc szobrász alkotása
Időkapu - Gyurcsek Ferenc alkotása
Jan Antonín Bat'a egészalakos szobor. Gyurcsek Ferenc szobrász alkotása
Griffmadár bronzszobor - Gyurcsek Ferenc szobrász alkotása
Hauki témára szobor. Gyurcsek Ferenc szobrász alkotása
Tisza-szobor. Martsa István szobrász alkotása
Thália szobor. Dabóczi Mihály szobrász alkotása
Szent István szobor. Gyurcsek Ferenc szobrász alkotása
|