Mártély
MÁRTÉLY
község
Csongrád megye
A település első írásos nyomai, a XI. századig követhetők vissza. Szent István alapította egykor a zalavári bencés monostort, s nekik adományozta többek között "Szent Adorján Mártír" pusztát. A legkorábbi írásos emlék, I. István 1024-es keltezésű oklevele említ környékünkön fekvő birtokot és egyházat. A Tisza a középkorban bővelkedett halakban, ezért Árpádházi királyaink, több halászóhelyet is adományoztak távoli kolostor oknak. Így került Mártély, a zalavári apátság tulajdonába.
A XVIII: században Károlyi birtok volt, s a mai Hódmezovásárhely részét képezte. A XX: század első felében a község és a környező tanyavilág Hódmezővásárhely külterülete volt. Területe többször változott. Lélekszáma enyhén növekvő, köszönhetően a csendre és nyugalomra vágyó “kivándorlóknak”, akik ideköltözve, vagy állandó lakhelyül, vagy csak ideiglenes tartózkodásra, pihenésre, nyaralásra választják a községet. A lakosság, ősidők óta jórészt a halászatból élt. Az újabb falu a mai generáció szeme előtt épült fel azzá, ami régen volt: halászteleppé. Vasútja 1894-ben nyílt meg, köves útja még azután, s az új sor a faluban, 22 esztendős. Templomát 1911-ben szentelte föl Bernátsky apáttal a püspök.
1947-ben a halászok kényszerűségből halászati szövetkezetbe tömörültek, majd 1975-ben, miután a megye három halászati szövetkezete különvált - Csongrád, Hódmezővásárhely, Szeged - kialakultak az új felosztás szerinti halászati területek. A hódmezővásárhelyi szövetkezeté, s így a mártélyi halászok területe is, Csanytelektől, a lúdvári szivattyúállásig ért, beleértve a folyószakasz holtágait is. A mártélyi holtág halászata, 1976-ban ért véget. Napjainkban kezelője, és horgászati célú hasznosítója a Dobó Ferenc nevét viselő hódmezővásárhelyi horgászegyesület.
A holtág szépségét, a XX. század elején, többek között jelentős vásárhelyi festők is felfedezték -Endre Béla, Tornyai János -, késobb Rudnay Gyula, és főiskolás növendékei, köztük Barcsay Jenő, akik rendszeresen látogatták a vízpartot, a falut, s a pusztát. Alkotásaikkal már ebben a kezdeti időben vitték ennek a környéknek jóhírét, országban, világban. 1953-ban a parton épült meg a Képzőművészeti Alap Alkotóháza.
(Irodalom: http://www.martely.hu)
LÁTNIVALÓK
Építészeti emlékek
Szent Adorján katolikus templom
Vasútállomás
Szakrális emlékek
Temetői feszület
Templomkerti öntötvaskereszt
Szobrok/emlékművek/emlékhelyek
I. és II. világháborús emlékhely
1956-osforradalom emlékműve
Nagygyörgy Sándor emlékére szobor
Szenz László legendája szobor
Vadásztársaság emlék kő
Címeres emlékmű
Festők dombja emlékhely
Ártéri kopjafa
Emléktáblák
Fodor József emléktábla
Hajós Rudolf emléktábla
Gróf Klebelsberg Kunó emléktábla. Alkotó: Kis Jenő Ferenc szobrász
Kmetykó Károly emléktábla
Gázbekötési emléktábla
Olvasókőr emléktábla
Vasútállomás emléktábla
Természeti értékek
Holt-Tisza
Holt-Tisza tanösvény
|