Derekegyház
DEREKEGYHÁZ
község
Csongrád megye
Szentestől 13, Hódmezővásárhelytől 26, Orosházától 24 km-re található település. A 45-ös főút Szentes-Hódmezővásárhely közötti szakaszán Orosháza irányában történő leágazással közelíthető meg.
Derekegyház, nevét a régi Árpád-kori templomról vagy az itt élt Derek nevű földbirtokosról kaphatta. A tatár és török pusztítások után, 1702-ben báró Schlick Lipót császári tábornok kapta birtokul a pusztát, akitől aztán 1722-ben gróf Károlyi Sándor megvásárolta a területet és nagyszabású uradalmi központtá építette ki kastéllyal, 150 holdas angolkerttel és gazdasági épületekkel.
A mai település formája a Károlyi-uradalom falujából alakult ki, ugyanis 1874-ben Derekegyház eszmei községként jött létre a szétszórt puszták és majorok egyesítésével. A település élete, történetéből is adódóan a mai napig a mezőgazdasághoz kötődik. Érdekes jelenség, a fej lődés furcsa ötvözete, hogy napjainkban mind a korszerű növénytermesztési technológiák, mind a korábbi időre jellemző hagyományos művelési módok egy szerre vannak jelen a település gazdálkodásában.
LÁTNIVALÓK
Építészeti emlékek
Károlyi kastéky
Jézus szíve kápolna
Harangtorony
Magtár
Volt parókia épülete
Szakrális emlékek
Mária fülkeszobor
Útmenti fakereszt
Útmenti öntöttvaskereszt
Templomkerti kőkereszt
Temetői kőkereszt
Temetői öntöttvaskereszt I.
Temetői önöttvaskereszt II.
Szobrok/emlékművek/síremlékek
I. világháborús emlékmű
II. világháborus emlékmű
Szovjet katonák síremléke
Kopjafák/emlékoszlopok
Kopjafa
Emléktáblák
Brusznyai Árpád emléktábla
Gázbekötési emléktábla
Természeti értékek
o
|