Mindszent - Apor település emléktábla
APOR TELEPÜLÉS
emléktábla
Csongrád megye - Mindszent - Szabadság tér
Apor település, amelynek neve bizonytalan jelentésű magyar személynévi eredetű, a középkorban a Tisza mentén kialakult település-lánc egyik tagjaként született. Helyét a mai Kápolna utca tájékán kereshetjük. Az apori kápolna a Szent kereszt kápolnával azonosítható, amelyet az 1600-as évek közepén a törökök felgyújtottak, ám a hívek összefogásával újjáépült..
Apor túlélve a magyar-török hatalomváltást, a török világban fennállt egy ideig. Az 1560. évi török fejadó (harács, forintadó, császár adója) összeírás szerint tíz hane (a családfőre és gazdaságára kivetett adó) után szedtek adót. Az 1570-es defterben már lakatlan helyként tüntették fel, területét Mindszent lakói tartották kezükön és (Kórogy)Szentgyörgy lakóival együtt művelték.
A két török adóösszeírás közötti időben a vásárhelyi náhijében település-koncentráció következett be, amelynek során több kis település megszűnt, lakói a nagyobbakba költöztek: Főképp a náhije székhelyére, Vásárhelyre, valamint Szentesre, amely ebben az időben mezőváros lett. Az aporiak pedig a közeli Mindszentre húzódtak.
Ezen fordulattal elindult Apor és Mindszent közös története. Mindszent nevét a mindenszentekről elnevezett templomától vette, azon szentektől, akik tiszteletükre nem kaptak külön napot a naptárban, és közös ünnepükként november 1-jét, mindenszentek napját jelölte ki az egyház. 1570-ben 52 hane-t jegyeztek fel a faluban, ami a szokásos szorzószámmal 260 főt jelentett, amihez még vagyonnal nem rendelkezett napszámosokat és cselédeket számolhatunk, akikkel együtt 300 fő körül mozgott a település lakossága. Összehasonlításul: ugyanekkor Szentesen kétszer nagyobb népességet írtak össze, Vásárhelyen pedig hatszor többen laktak ekkor. Mindszent lakossága teljesen magyar volt ekkor, jóllehet a náhijében szlávok is éltek. Ezután Apor neve nem került elő önállóan az iratokból, 1665-ben például Apor-Mindszentként szerepelt, 1675-ben pedig már csak Mindszentet említették.
(Forrás: http://csm-honismeret.uw.hu/cikk.php?cikkid=falvak_Apor)
|